Kidy Tour
Egiptus
Reiside otsing
Lähtepunkt:
Kp.:
Reisi tüüp:
Riik:
Kuurort:
Reisi kestus:
Majutuse kategooria:
Toitlustuse tüüp:
Telli individuaalne reis
Kidy Tour
Kindlustus
Kidy Tour

Egiptus

Rahvaarv: 82,2 miljonit inimest

Pindala: 1 001 570 км²

Pealinn: Kairo

Üldinfo: Egiptuse Araabia Vabariik
Egiptus on rahvarohkemaid riike Aafrikas ja Lähis-Idas. Egiptuse üle 82 miljonis elanikust enamus elab Niiluse jõe orus, kus on enamus haritavast põllumaast. Suured kõrbepiirkonnad on praktiliselt asustamata. Ligikaudu pool kogu Egiptuse elanikkonnast elab linnades, suurimad linnad on Kairo ja Alexandria.
Egiptuses on säilinud võimsa antiikse tsivilisatsiooni ehitised: Giza püramiidid, suur Sfinks, Kuningate Orus vaaraode hauakambrid, suursugused templid Karnakis, Luxoris, Niiluse Läänekaldal, Abu Simbelis, Denderas ja Abydoses.
Turismiga seotud aladel töötab ligikaudu 12% elanikkonnast.
Egiptuse majandus on üks kõige omapärasemaid kogu Lähis-Idas, kuna turism, põllumajandus, tööstus ning teenindussektor on oma tootlikkuselt pea-aegu võrdsed.

Geograafia: Egiptus asub Põhja - Aafrikas ja piirneb Vahemerega põhjast, Gaza ja Iisraeliga kirdest, Punase Merega idast, Sudaaniga lõunast ja Liibüaga läänest. Egiptus kuulub Lähis – Ida riikide hulka.

Riigikord: Vabariik

Elanikkond: Egiptuse elanike arv on üle 82 miljoni, see kasvab iga aastaga. Kairos elab umbes 21 mln inimest.

Religioon: 94% egiptlastest on moslemid, 6% - kristlased (koptid, ortodoksid, katoliiklased) ja juudid. Egiptus tunnistab ametlikult vaid kolme suurt monoteistlikku religiooni - kristlust, islamit, judaismi.

Keel: Egiptuses kõneldakse araabia keele kohalikku dialekti. Raamatuis ja ajalehtedes kasutatakse kirjakeelena klassikalist araabia keelt.
Araabia keelt kõneleb maailmas üle 150 mln inimese. Kirjutatakse vasakult paremale, alfabeedis puuduvad vokaalid, kirjutades kasutatakse ainult konsonante.
Egiptuses saab hakkama inglise keele, saksa keele, itaalia keele, vene keelega.
Teeviitadel ja tänavate nimesiltidel kasutatakse sageli kõrvuti araabia ja ladina tähestikku.


Aeg: Suvel 1 tund Eesti ajast taga, talvel Eestiga üks aeg.

Elekter: Pinge elektrivõrgus - 220/240 V. Sagedus - 50 Hz.

Raha: Kohalik valuuta on Egiptuse nael – tähis LE.
Üks nael = 100 piastrit. Käibel on kupüürid väärtusega 200, 100, 50, 20, 10, 5 ja 1 nael ning 50 ja 25 piastrit, mündid väärtusega 5 ja 1 nael ning metallpiastrid vääringuga 75, 50 ja 25. Pangad töötavad iga päev kella 8.30st kuni 13.30ni, välja arvatud reede. Rahvusvahelistes hotellides ja Kairo lennujaamas asuvad pangad töötavad ööpäevaringselt.
1€ = ca 8,00 LE
1USD = ca 5.50 LE.
Enamikes kauplustes saab maksta ka dollarites ja eurodes, loomulikult kaupmehele sobiva kursi alusel.

Jootraha: Egiptuses oodatakse jootraha kõige erinevamate teenuste eest. Viisakas on jätta jootraha transfeeridel ja ekskursioonidel bussijuhile 5 – 10 LE, kohvrikandjatele hotellides 5 LE, toateenindusele igapäevaselt peeglilauale 5 LE, laevareisidel meeskonnale 5 LE jne.
Üldiselt Egiptuses väiksemat jootraha kui 5 LE (1 EUR või 1 USD sobib ka!) ei tunnistata. Väiksema summa pakkumisel võib egiptlane jootrahast keelduda ning näitab kõigiti välja oma solvumist.
Restoranides ja baarides tuleb jälgida, kas lisaks käibemaksule on arvele lisatud ka teenindusmaks. Kui teenindusmaks on lisatud, siis võib jätta jootraha lisamata, ehkki teenindaja muidugi rõõmustab, kui jootraha sellegipoolest jäetakse. Kui teenindusmaksu arvele lisatud ei ole, siis tuleks jätta jootraha, ca 5% arve summast, kuid mitte vähem kui 5 LE.

Ostud ja suveniirid: Egiptusest tasub kaasa tuua traditsioonilistest kohalikest materjalidest valmistatud tooteid, nagu näiteks alabastrist vaase ja nipsasju. Tasub tuua kohaliku käsitööna valminud kauneid messingist või vasest valmistatud teekanne, suuri kausse ja kandikuid - kõik kaunistatud idamaiste graveeringutega.
Kulla ja hõbeda hind on praktiliselt sama mis meil, lisaks tuleb olla väga ettevaatlik, kuna palju esineb võltsitud tooteid.
Egiptuse puuvillatooted on kvaliteetsed ning soodsad.
Toredaks leiuks on ka kaameli- või lambanahast valmistatud suured reisikotid ja väiksemad ridikülid.
Kes soovib, saab oma kodu kaunistada ehtsa papüürusega, millele on joonistatud stseene antiik - Egiptuse legendidest või kuulsatest vaaraodest.
Kui kauba juures on hind, siis on mõttetu kaubelda. Kui ei ole - tingige julgesti!

Tingimine: Araabiamaades on tingimine arendatud rahvuslikuks kunstivormiks. See on põnev väljakutse, mis ideaalis peaks kummalegi osapoolele nii lõbu kui kasu pakkuma. Kui siis peale vastaspoolest lugupidavat ja samas teineteist kergelt tüssata püüdvat tingimist toimub ost, on rahulolu mõlemapoolne.
Ei ole kahjuks olemas kindlaid reegleid selle kohta, kui palju võib hinnast alla saada.
Kauplemine algab kaupmehe nimetatud alghinnast, selle aga määrab tema terane hinnang Teie võimalikule asjatundlikkusele. Alghind võib tegelikust müügihinnast mitmeid kordi kõrgem olla! Kui Teid kaup huvitab, tuleks teha oma pakkumine. See tuleb teha nii madal, kui vähegi söandate.
On olemas mitteametlik soovitus pakkuda 5 korda madalam hind. Kauba tegelik müügihind sünnib sõbralikus jõu- ja vaimukatsumises kuhugi nende kahe äärmuse vahele.


Pildistamine: Egiptuses on keelatud pildistada ametihooneid, valitsusobjekte, politseinikke, sõjaväelaseid. Keelatud on pildistada lennuväljadel. Kohalike elanike pildistamiseks on viisakas neilt enne luba küsida ja loomulikult ootavad nad selle eest ka väikest tasu.

Alkohol: Egiptusesse võib kaasa võtta 1L kanget või 1L lahjat alkoholi. Kuurortides müüakse vaid kohalikku alkoholi. Kanget importalkoholi saab osta taxfree poodidest vaid kuni 48 tundi peale saabumist. Restoranides ja baarides on piiratud valikus saadaval kõik alkohoolsed joogid. Kohalike jookide hinnatase vastab Eesti omale, importalkohol on kallis.

Arstiabi: Loodame väga, et tervisemured ei tule teid kimbutama. Enese hoidmiseks juhinduge lihtsatest terve mõistuse reeglitest:
- jooge vett ainult korgitud pudelitest
- sööge vaid kooritavaid puuvilju
- vältige piimatooteid ja vähe küpsetatud toitu
- kaitske end päikese eest päikesekreemidega, ärge esimestel päevadel päevitamisega üle pingutage
- kandke kõikjal kaasas veepudelit – vedelikupuudus on kuumas kliimas kerge tulema
- apteeke leidub kõikjal kuurortpiirkondades. Kui on vaja arstiabi, tuleb teil võtta ühendust oma tervise- või reisikindlustuspoliisi välja andnud kindlustusseltsiga, mille telefoninumbri leiate oma kindlustuspoliisilt.

Telefon: Kõikidel Eesti mobiilioperaatoritel on Egiptuses olemas roamingteeenus. Telefoniteenuste hinnad Egiptuses saate juba enne reisi täpsustada oma mobiilioperaatori kodulehelt.
Egiptuses on võimalik osta kohalik, eelmakstud SIM kaart, millega kõned kohapeal, kohalikele numbritele, on odavamad.
Suuremates keskustes on olemas rahvusvahelised telekeskused, kus saab kasutada telefoni kõneautomaate, faksi ja teleksit.
Tänavatel leidub ka telefoniautomaate, milledest helistamiseks tuleb osta telefonikaart. See on kõige soodsam võimalus koju jäänud lähedastega suhtlemiseks.

Taksod: Egiptuses on taksosõit odav. Kuurortides on korrektse märgistusega ametlikud taksod, milledes taksomeetrid. Sellegipoolest ei küsi taksojuht sõidutasu taksomeetri järgi, vaid hind tuleb enne taksosse istumist juhiga kokku leppida.
Tegelikult sõidab taksona kõik, millel on neli ratast all. Ja sõidab uhkelt: muusika mürtsumas, aknad valla ja kiirus suur!
Soovitame kasutada ametlikke taksosid!

Toll: Egiptusesse võib kaasa võtta 1 liitri kanget alkoholi ja 2 liitrit lahjat alkoholi, 200 sigaretti või 25 sigarit inimese kohta. Egiptusest ei tohi välja viia koralle, ka kaldalt leituid (seda võib teha ainult ostutšeki esitamisel), antiikesemeid, elevandiluud, loomi ning nende topiseid.

Pühad: Islami traditsioonide kohaselt on puhkepäev reede. Reedel võivad väikesed poed olla pärastlõunal suletud.

Ametlikud riigipühad on:
7. jaanuar - kopti jõulud;
25. jaanuar - Egiptuse iseseisvusrevolutsiooni alguspäev
;
25. aprill - Siinai poolsaare taasvabastuspäev;
1. mai - rahvusvaheline töörahvapäev
;
23. juuli - 1952 - aasta revolutsiooni aastapäev;
6. oktoober - Sõjajõudude päev (tähistab Suessi kanali ületamist Egiptuse vägede poolt Oktoobrisõjas.

Islami traditsioonidest on tuntuim Ramadaan - paastukuu. Päikesetõusust kuni loojanguni ei tohi usklikud süüa, juua, suitsetada ega elada intiimelu.
 
Ramadaani ajal peavad turistid, kes pole harjunud päevase aja aeglase kulgemisega, olema eriti kannatlikud.


Liikuvad pühad, mida Egiptuses tähistatakse samuti vabade päevadega, on:
Sham El Nessim (kevadpüha) on üks populaarsemaid pühi Egiptuses, mida armastavad nii muhameedlased kui ka koptid. Tähistatakse seda esimesel esmaspäeval pärast ülestõusmispüha.

Islami uus aasta - tähistatakse lunaarkalendri aasta alguses (1 Muharram).
Prohveti sünnipäev - 12 Rabi al Awwal
Eid al Fitr - tähistatakse Ramadani paastu lõppemist, 1 - 3 Shawwal, 3 päeva.
Eid al Adha - Hajj (palverännaku lõpp), mälestatakse Abrahami ohvrit, 4 päeva, 10 - 13 Dhu al Hijjah.
 
Uudiskiri
2011-2020 © Tour4you      e-post: info@tour4you.ee