Kidy Tour
Küpros
Reiside otsing
Lähtepunkt:
Kp.:
Reisi tüüp:
Riik:
Kuurort:
Reisi kestus:
Majutuse kategooria:
Toitlustuse tüüp:
Telli individuaalne reis
Kidy Tour
Kindlustus
Kidy Tour

Riigist

Küpros on Vahemere pärl. Päikeses unelevad liivarannad ja erksinine meri vahelduvad suursugustemetsaste mägedega, tsitruseliste aiad ja banaanikasvandused vahelduvad oliivisalude ja viinamarjaväljadega. Pole juhus, et just siin sündis kõigi armunute kaitsja, ilu- ja armastuse jumalanna Aphrodite. Jumalad ise kinkisid meile Küprose selle lõhnava liivatee ja pujuga, uniste küladega kaljujärsakutel ja kirikutega mäenõlvadel.
Sellel saarel on kõik tingimused suurepäraseks puhkuseks -tervendav kliima, esmaklassilised hotellid, soe Vahemeri, erakordselt rõõmsameelne ja külalislahke kohalik rahvas ja muidugi rahvusköök - kõik see teeb Küprosel viibimise tõeliselt meeldejäävaks, kingib hulgaliselt unustamatuid emotsioone, annab reipust ja energiat terveks aastaks.
Küpros asub Vahemere kirdeosas, 380 km kaugusel Egiptusest, 105 km kaugusel Süüriast ja vaid 75 km kaugusel Türgist. Saare suurim pikkus idast läände on 241 km, põhjast lõunasse 100 km. Küprose kummaline siluett meenutab päikeses tardunud sisalikku.
Saare põhjarannik on katkendlik ja kaljune, aga lõunas on pikad liivarannad.
Peaaegu pool saarest on mägismaa - saare edelaosas on Troodose mäestik, kus asub saare kõrgeim 1952m kõrgune Olümpose mägi.
Pealinn
Nicosia. Kreeka tsoonis elab 166500 elanikku, Türgi tsoonis 39496 elanikku.
Pindala
Saare pindala on 9200 km².
Rahvastik
775 927 elanikku. Umbes 85% küprose kreeklased, kaasa arvatud maroniidid, armeenlased ja romaani keelt kõnelejad. Umbes 13% küprose türklased ja muud rahvad.
Keel
Põhilised keeled on kreeka ja türgi keel, kuid igal pool saab hakkama inglise, harvemini prantsuse ja saksa keelega.
Usk
Õigeusklikke on 77%, moslemeid 18%.
Riigikord
Küpros on Vabariik, valitsusjuht on president.
Raha
Rahaühik on Küprose nael CYP. 1 CYP = 100 senti. Käibel on paberraha vääringus 20, 10, 5 ja 1 nael, ning 50, 20, 10, 5, 2 ja 1-sendised mündid. 1 CYP = 26,7791EEK.
Valuutavahetus
Raha on mõistlik vahetada pankades, mitte hotellide rahavahetuspunktides, kus rahakurss ei ole nii hea kui pangas. Pangad töötavad iga päev 8.30 - 12.30, v.a. laupäev ja pühapäev. Nicosias ja kuurortides töötavad pangad ka peale lõunat 16.30 - 18.30(oktoobrist aprillini 15.30 - 17.30 samadel päevadel).
Kliima
Küprose kliima on aasta läbi ühtlane. Küprose talv on väga lühike ja pehme.
Enamus talvepäevi on selged ja päikesepaistelised. Jaanuarikuu keskmine tº on 19ºC. Keskmine õhutemperatuur suvel on 25-35ºC, suvine veetemperatuur on 27ºC.
Tollikontroll
Tollimaksuta võib riiki sisse viia 220 sigaretti, kanget alkoholi 1 liiter, veini 0,75 liitrit, lõhnaõli 0,76 g, odekolonni 300 g, meeneid kuni 50. Küprose naela väärtuses. Puuviljade ja elavate lillede sissevedu riiki on keelatud.
Transport
Kõige odavam transpordiliik on buss. Bussiliiklus ühendab kõiki kuurorte ja turismipiirkondi ning kõiki Küprose tähtsamaid linnu. Kõige populaarsem transpordiliik on takso. Linnataksot võib tellida telefoni teel hotelli receptionist või baastaksopeatustest. Peale tavaliste taksode teevad linnadevahelisi sõite ka teenus-taksod, mida saab hotelli receptionist tellida.
Need on küll bussist kaks korda kallimad, kuid tunduvalt odavamad tavalisest taksost, kuna võtavad peale kuni 10 inimest.
Autorent
Renditingimused võivad firmades erineda. Hinna sees on reeglina piiramatu läbisõit ja autokindlustus, antakse ka linna kaart. Bensiini eest tuleb maksta eraldi. Teedel tuleb olla äärmiselt ettevaatlik, kuna Küprosel on vasakpoolne liiklus.
Elekter
Voolupinge on võrgus 240V, 50Hz, pistikud on kolmefaasilised, on vajalik „üleminek". Enamikus hotellides saab tagatise eest laenutada adapteri või osta see poest 1-1,5 küprose naela eest.
Kauplused
Kauplused töötavad 8.00 - 13.00 esmapäevast laupäevani; peale lõunat talvisel ajal 15.00 - 17.30, suvel 16.00 - 19.00. Kolmapäeval ja laupäeval on kauplused pärastlõunasel ajal suletud.
Jootraha
10% teenustasu lisatakse arvele enamuses Küprose Kreeka-osas(lõunas).
Põhja-Küprosel lisatakse arvele jootraha ainult väga kallites restoranides, mistõttu on kombeks ise jootraha jätta. Tavaliselt antakse jootraha ka taksojuhile, hotellis on kombeks jätta mõned mündid toateenijale.
Meened
Lefkara pitsid, KEO õlu, küprose maiustus soundzouko(sudzuko), mida valmistatakse viinamarjasiirupist ja mandlitest. Suitsutatud lambajuustu hallumi valmistatakse ainult Küprosel. Kommandaria on Küprose dessertvein. Palju on kohalikku traditsioonilist keraamikat - kanne, vaase ja küünlajalgu.
Köök
Küprose köök on segu vahemere ja ida köögist. Puhtalt küprose toit ei ole lihtsalt mingi eraldi roog, vaid eriline gastronoomiline rituaal meze, kui pakutakse 8-10 erinevat rooga. Küprose toit on ka musakas, sulfakia, dolmades ja tabas. Rannikurestoranides valmistatakse väga maitsvaid toite mereandidest. Väga populaarne on suitsutatud lambajuust hallumi.
Rohke mee ja mandlitega valmistatakse idamaiseid maiustusi, näiteks lukumi või baklagas - kihiline pähklitäidisega tainas, üle valatud rohke mee ja siirupiga või siis halvas - teatud magusad küpsised ja kadaif - küpsetatud magusad nuudlid.
Parimad veinid on näiteks valge kuiv vein „Afrodite", poolkuiv valge vein „Keo Hok", kerge punane vein „Othello", burgundia veinidele sarnane kuiv punane vein „Domen d´Ahera".
Ainult Küprosel on võimalik maitsta kuiva dessertveini „Kommandaria", kuiva valget veini „Alkeon", valget veini „Nefeli" ja muidugi magusat muskaat-dessertveini „Limassol".

Uudiskiri
2011-2020 © Tour4you      e-post: info@tour4you.ee